Referat af september mødet

September 27, 2008 23:39 by Joachim

På trods af landskamp havde vi et rigtigt solidt fremmøde, da vi i alt 17 entusiastiske .net interesserede mødtes for at snakke om Entity Frameworket onsdag den 10. september.

Da aftenens vært Hedal Kruse Brohus A/S bød på pizza og en gang at drikke, startede vi aftenen med lidt at spise. Derefter gik undertegnede igang med aftenens præsentation af Entity Frameworket.



 

Udgangspunktet for præsentationen er det basale spørgsmål om, hvad et ORM egentlig er og hvorfor vi skal interessere os for det som udviklere. Jeg fortæller lidt om forskellene mellem de måder hvorpå vi repræsenterer data i henholdsvis vores database og vores kode, og den postulerede problemstilling i at skulle vedligeholde mapningen mellem disse repræsentationer, hvor pointen er at vi måske egentligt gerne ville bruge vores tid anderledes og at vi kan spare os selv for problemer i samme ombæring.

Derfra gennemgår jeg Entity Frameworkets opbygning, og forklarer lidt om hvad det er Entity Framework kan som andre ORM's ikke kan.

Da jeg får en del spørgsmål som går lidt tæt på nogle af de problemstillinger jeg selv har oplevet, kommer jeg nok lidt at give en lidt ufrivilligt negativ vinkel på Entity Frameworket, som jeg trods alt tror kan blive et stort aktiv for os udviklere - og jeg prøver at hale lidt i land igen ved at fortælle lidt mere om hvilke positive sider frameworket kan tilbyde.

Som afslutning giver jeg en kort introduktion til hvordan man kommer igang med Entity Frameworket og får mappet et par typiske scenarier.

Jeg har valgt i denne opsummering ikke at gå så meget i dybden på præsentationen, da jeg sammen med Søren Spelling Lund fra ANUG har lavet en ANUGCast med udgangspunkt i aftenens emne, som i løbet af 45 minutters snak kommer rigtigt godt rundt om de emner der var oppe. Så istedet for vil jeg anbefale at du går ind og lytter til ANUGCast #3 om Entity Frameworket

Vi har en ny taler på tapet til november, da Christian Holm Nielsen den 8. oktober kl. 18.30 vil fortælle om F# efter en veloverstået generalprøve hos ANUG her i onsdags :) - men der vil komme yderlige information op om dette snarest.


Tags:
Categories: Møder
Actions: E-mail | Permalink | Comments (0) | Comment RSSRSS comment feed
Comments are closed