Referat af: November møde: Visual Tools for Office

November 22, 2008 12:23 by Kasper

Mødet i november havde Visual Studio Tools For Office som emne.

Michell Cronberg nåede i løbet af 1½ time at komme hele paletten rundt, både omkring dokumentbundne udvidelsener, regulære office add-ins og de forskellige muligheder for deployment. Teorien har skåret ned til et minimum for der skulle også være plads til en demo i både Word, Excel og Outlook.
Michell pointerede at man ofte bør betragte VSTO som "blot" en smart måde at lave GUI-integration til officepakken på. Den virkelige kraft og saft kommer fra udviklerens brug af officeprogrammerens objektmodel, samt de datakilder som vi har adgang til oftest web services eller lokale databaser.

Hvis du som så mange af os, har lavet en utal af små in-houseapplikationer, så bør du fremover lige vende muligheden for at levere en VSTO-løsning frem for endnu en Winformapplikation. Fordelen er at brugerne kan forblive i deres kendte miljø, udviklingsmiljøet i Visual Studio er fuldt på højde med Winforms samt at infrastrukturen bag VSTO er rock-solid.

Fremtiden for VSTO ser bestemt hellere ikke dyster ud, VSTO var således et af de hotte emner på PDC og i VS2010 har VSTO fået en fremtrædende plads.

Hvis du har fået blod på tanden så afholder Michell et udvidet kursus i VSTO 3.0 i hhv. Århus og København, se nærmere her

Følgende link indeholder guldkorn for VSTO-interesserede:


Mad og drikke var sponseret af Microsoft, og vi vil gerne sige tak til Prosa Odense for lån af lokaler

 
Tags:
Categories:
Actions: E-mail | Permalink | Comments (0) | Comment RSSRSS comment feed
Comments are closed