GIS & CI - links mm.

May 14, 2009 18:17 by Kasper

 

Tak til LIFA A/S for værtskabet. Hvis du har brug for at undersøge hvilke indformationer man kan trække ud af OIS så bør du kigge på www.lifaois.dk hvor du bl.a. kan prøve servicen af. Hvis du får brug for yderligere informationer så kunne du jo prøve at kontakte f.eks. Ole Runge Madsen. Mon ikke de fleste som deltog vil give mig ret i, at Ole har glemt mere om matrikeler og ejendomsdata end vi tilsammen viste om emnet?

I forbindelse med gennemgangen af Continuous Integration så vi på en masse forskellige værktøjer, så her har du en liste med links til dem:

Fantastisk artikel om Continuous Integration af Martin Fowler

 

CI-servers

CC.net - noget tung at sætte op men CCnetconfig gør det noget nemmere. Meget udbredt

TeamCity - ny og smart, dog ikke så udbredt som CC.net endnu

Subversion 

Den originale SubVersion - både serverapplikation, TortoiseSVN(windowsklient) og AnkhSVN(visual studio integration) bor her

VisualSVN -Subversionserver in a box, meget nem at sætte op.

Builders

NAnt - ældre build tool. Kan alt men kræver at du sætter dig ind i en del dokumentation.

MSBuild - Microsofts bud på et build tool

FinalBuilder -Grafisk build tool som kan alt. Meget nemt af arbejde med men er et kommercielt værktøj, så det koster lidt.

Unit testing

Frit valg på hylderne - vi brugte NUnit som vist er den mest almindelige


Code coverage

NCover - også med i TestDriven.Net

Dokumentation

SandCastle Help File Builder- GUI tool til generering af MSDN like dokumentation ud fra kildekode.



Tags:
Categories:
Actions: E-mail | Permalink | Comments (0) | Comment RSSRSS comment feed
Comments are closed